4%
discount
AXI Nick Sand & Water Picnic Table Brown - Parasol Blue/white - FSC Wood
£ 113,99 suggested retail price
£ 109,99
Available, delivery time: 2-7 days
- 100% Fun with Sand & Water – Picnic Table with Sunshade
- Sustainable choice – Made from FSC 100% certified wood
- Safe play – Manufactured according to EN 71 standards
Product number:
A031.004.10
Product information
The AXI Nick Sand & Water Picnic Table Brown - Parasol Blue/White - FSC Wood is a multifunctional picnic table. Nick has a secret space under the removable tabletop with two blue containers. These blue containers can be filled with sand and/or water, but you can also use them to store toys. The containers are removable, making them easy to clean. The classic combination of sand and water is always a hit with children! Done playing? In no time, you can transform the sand and water table back into a picnic table where children can craft, draw, or enjoy a snack. Suitable for children aged 3 to 10 years old.
The picnic table is made from FSC 100% hemlock wood, sourced from sustainably managed forests, making it an environmentally conscious choice. This type of wood does not splinter and is naturally resistant to weather conditions like rain, making it resistant to wood rot. Additionally, the table is treated with a water-based stain, free from chemicals. You don’t need to treat the Nick sand & water picnic table before use, so children can safely start playing right away. The free included parasol ensures they can play safely and stay cool in the shade.
The picnic table is made from FSC 100% hemlock wood, sourced from sustainably managed forests, making it an environmentally conscious choice. This type of wood does not splinter and is naturally resistant to weather conditions like rain, making it resistant to wood rot. Additionally, the table is treated with a water-based stain, free from chemicals. You don’t need to treat the Nick sand & water picnic table before use, so children can safely start playing right away. The free included parasol ensures they can play safely and stay cool in the shade.
- Sand & Water Picnic Play Table.
- Includes height-adjustable parasol (110 - 175 cm).
- Two removable plastic containers for sand or water.
- Maximum 8 liters per container.
- Dimensions (LxWxH): 95 x 97.7 x 48.7 cm.
- Tabletop dimensions (LxW): 95 x 41 cm.
- Seat height: 26.7 cm.
- Maximum weight: 100 kg per bench.
- FSC 100% hemlock wood, sourced from sustainably managed forests.
- Hemlock does not splinter and is naturally resistant to weather conditions like rain, making it resistant to wood rot.
- Easy assembly with partially pre-assembled parts.
- Treated with a water-based stain, free from chemicals.
- Suitable for children aged 3 to 10 years old.
- 10-year warranty!
Features
General
| Colour | Brown |
|---|---|
| Dimensions LxWxH | 95 x 98 x 48.5 cm |
| Material type | Hemlock wood, PE Polyethylene |
| Maximum age | 10 Years |
| Minimum age | 3 Years |
| Quality mark(s) | CE, EN 71, FSC 100%, UKCA |
| Warranty | 10 Years |
| Weight (kg) | 14.2 |
Assembly
| Assembly required | Yes |
|---|---|
| Clear manual included | Yes |
| Easily assembled | Yes |
Parasol
| Adjustable | Yes |
|---|---|
| Diameter | 125 cm |
| Material fabric | PE |
| Max. height | 175 cm |
| Min. height | 110 cm |
| Shape | Round |
Play table
| Play height | 48.7 cm |
|---|---|
| Type play table | Sand and water table |
Properties Sand and water toys
| Options | Bins, Parasol, Seats |
|---|---|
| Parasol included | Yes |
| Volume water | 8 liter |
Properties Table
| Material frame | Hemlock |
|---|---|
| Material top | Hemlock |
| Quantity | 1 |
| Shape | Rectangular |
| Type of table | Dining table |
Seat
| Seating height | 26.7 cm |
|---|---|
| Type of seat | One piece set |
Sustainable product
This product is made with the environment in mind. Discover how we contribute to a greener future.
Trusted Shops Reviews
Downloads
The AXI Nick Sand & Water Picnic Table Brown - Parasol Blue/White - FSC Wood is a multifunctional picnic table. Nick has a secret space under the removable tabletop with two blue containers. These blue containers can be filled with sand and/or water, but you can also use them to store toys. The containers are removable, making them easy to clean. The classic combination of sand and water is always a hit with children! Done playing? In no time, you can transform the sand and water table back into a picnic table where children can craft, draw, or enjoy a snack. Suitable for children aged 3 to 10 years old.
The picnic table is made from FSC 100% hemlock wood, sourced from sustainably managed forests, making it an environmentally conscious choice. This type of wood does not splinter and is naturally resistant to weather conditions like rain, making it resistant to wood rot. Additionally, the table is treated with a water-based stain, free from chemicals. You don’t need to treat the Nick sand & water picnic table before use, so children can safely start playing right away. The free included parasol ensures they can play safely and stay cool in the shade.
The picnic table is made from FSC 100% hemlock wood, sourced from sustainably managed forests, making it an environmentally conscious choice. This type of wood does not splinter and is naturally resistant to weather conditions like rain, making it resistant to wood rot. Additionally, the table is treated with a water-based stain, free from chemicals. You don’t need to treat the Nick sand & water picnic table before use, so children can safely start playing right away. The free included parasol ensures they can play safely and stay cool in the shade.
- Sand & Water Picnic Play Table.
- Includes height-adjustable parasol (110 - 175 cm).
- Two removable plastic containers for sand or water.
- Maximum 8 liters per container.
- Dimensions (LxWxH): 95 x 97.7 x 48.7 cm.
- Tabletop dimensions (LxW): 95 x 41 cm.
- Seat height: 26.7 cm.
- Maximum weight: 100 kg per bench.
- FSC 100% hemlock wood, sourced from sustainably managed forests.
- Hemlock does not splinter and is naturally resistant to weather conditions like rain, making it resistant to wood rot.
- Easy assembly with partially pre-assembled parts.
- Treated with a water-based stain, free from chemicals.
- Suitable for children aged 3 to 10 years old.
- 10-year warranty!
General
| Colour | Brown |
|---|---|
| Dimensions LxWxH | 95 x 98 x 48.5 cm |
| Material type | Hemlock wood, PE Polyethylene |
| Maximum age | 10 Years |
| Minimum age | 3 Years |
| Quality mark(s) | CE, EN 71, FSC 100%, UKCA |
| Warranty | 10 Years |
| Weight (kg) | 14.2 |
Assembly
| Assembly required | Yes |
|---|---|
| Clear manual included | Yes |
| Easily assembled | Yes |
Parasol
| Adjustable | Yes |
|---|---|
| Diameter | 125 cm |
| Material fabric | PE |
| Max. height | 175 cm |
| Min. height | 110 cm |
| Shape | Round |
Play table
| Play height | 48.7 cm |
|---|---|
| Type play table | Sand and water table |
Properties Sand and water toys
| Options | Bins, Parasol, Seats |
|---|---|
| Parasol included | Yes |
| Volume water | 8 liter |
Properties Table
| Material frame | Hemlock |
|---|---|
| Material top | Hemlock |
| Quantity | 1 |
| Shape | Rectangular |
| Type of table | Dining table |
Seat
| Seating height | 26.7 cm |
|---|---|
| Type of seat | One piece set |